Jak chce vláda (ne)nakopnout trh s nemovitostmi a hypoteční trh?

Jak chce vláda (ne)nakopnout trh s nemovitostmi a hypoteční trh?

Vláda schválila zásadní změny v oblasti daní, které by měly mít pozitivní vliv na naše peněženky, pokud se rozhodneme pořídit si nemovitost pro vlastní bydlení. Pojďme změny prozkoumat trochu blíže a zjistit, co pro kupujícího znamenají ve skutečnosti.

Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Zrušení daně z nabytí nemovitosti se netýká pouze nových nákupů, ale všech, které se uskutečnily od 1. 12. 2019. Pokud jste tedy koupili svou nemovitost v tomto období, ušetříte na daních jednorázově částku ve výši 4 % z kupní ceny nemovitosti. Tuto částku doposud platil kupující, pokud si nekupoval novostavbu.

Při koupi nemovitosti např. za 4 000 000 Kč, tak ušetříte 160 000 Kč, což jsou nemalé peníze, které můžete hned dále investovat do zvelebení bydlení nebo jinam.

Zrušení odpočtů úroků z hypotéky

Druhou novinkou je zrušení možnosti odepsat si úroky z hypotéky z daní. Doposud jste si mohli do daňového přiznání zapsat jako odečitatelnou položku úroky z hypotečního úvěru a ušetřit tak poměrně slušnou sumu.

V praxi to znamená, že pokud budete uvažovat o nákup nemovitosti na bydlení v hodnotě 4 000 000 Kč s hypotékou ve výši 80 % kupní ceny tj. 3 200 000 Kč s dobou splácení 30 let s úrokovou sazbou 2,19 p. a., pak úrok za celou dobu splácení bude 1 168 303 Kč. Při 15% dani z příjmů fyzických osob tak přijdete o celkovou úsporu cca 175 000 Kč.

Zrušení možnosti odpočtu úroků z hypotéky se však týká až nákupů nemovitostí realizovaných od 1. 1. 2022. Na nákupy nemovitostí pro bydlení realizované do konce roku 2021 je tedy možné uplatnit obě výše uvedená daňová zvýhodnění.

Celkově lze tedy konstatovat, že výše uvedené změny kupujícím nyní nahrávají. Pokud chcete využít obě výhody, neměli byste s nákupem nemovitosti otálet. Když k tomu ještě připočteme aktuální sazby hypoték, vzniká tu velmi zajímavá investiční příležitost. Nevíte si rady? Jsme připraveni vám se vším pomoci a nalézt pro vás tu nejvhodnější variantu hypotéky.

left

Potřebujete poradit?Zavoláme Vám zpět.

right
Kdy chcete zavolat
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.