Jak investovat peníze a neprodělat?

Jak investovat peníze a neprodělat?

V dnešní době nízkých úrokových sazeb bychom v bankách na spořicích účtech nebo termínovaných vkladech jen těžko hledali úrok, který by překonal inflaci. Ta v roce 2019 činila 2,8 %. Čím dál tím více klientů se proto poohlíží po dalších možnostech zhodnocení finančních prostředků.

„Spoustu lidí má s investováním negativní zkušenosti a upřímně se není čemu divit. Poradce často dostane za úkol prodat některé fondy, ať se děje cokoliv, a pokud se jim nebude dařit, sloučí je s nějakým jiným a klientovi to ´nějak´ vysvětlí,“ říká Tomáš Moravec, oblastní ředitel společnosti 4fin.

Pokud má být investování opravdu seriózní, je třeba splnit několik důležitých zásad:

Stanovte si finanční cíl

Investoři bohužel často nevědí, co vlastně chtějí a neznají svůj finanční cíl. Ten by měl být realistický a především splnitelný. Chcete peníze na studia svých dětí, dříve splatit hypoteční úvěr, našetřit na nový vůz nebo mít dostatek zdrojů pro finanční nezávislost v důchodu?

Vyberte správnou investiční strategii

Od finančního cíle se následně odvíjí optimální investiční strategie, kterou pro jeho naplnění použijete. Záleží především na povaze investora a jeho přístupu k riziku.

Sestavte si portfolio

K dispozici je hned několik tříd cenných papírů – akcie, dluhopisy, peněžní trh, nemovitostní fondy atd. Fondy jsou řízené aktivně či pasivně, jsou levné nebo drahé, zkrátka možností je nespočet. Ideálně je samozřejmě hledat balanc mezi cenou a výkonností.

Uskutečněte ji

Pokud máte cíl, strategii a portfolio, je potřeba zvolit investiční horizont, tedy za jak dlouho chcete stanoveného cíle dosáhnout a pustit se do toho.

Pokud má výše uvedené správně fungovat, najděte si profesionála, který vám navrhne optimální složení portfolia, bude pravidelně reportovat výsledky a v dlouhodobém horizontu provádět změny dle potřeby. A nebude tlačený seshora.

left

Potřebujete poradit?Zavoláme Vám zpět.

right
Kdy chcete zavolat
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.